اسپینر چیست؟ فیجت اسپینر چیست؟

اسپینر چیست؟

اسپینر چیست؟ این سوالی بود که من هم در اولین برخورد با این اسباب بازی در سایت آمازون از خودم پرسیدم. وقتی لیست پرفروش ترین اسباب بازی های سایت آمازون را دیدم، بیش از ۸۰ مورد از صد اسباب بازی پرفروش این سایت، طرح های مختلف از یک اسباب بازی بود که تا به حال جای دیگری ندیده بودم. از ظاهر و اسم آن به نظر می رسید که وسیله ای برای چرخاندن است اما با طرز کار آن آشنا نبودم. با کمی جستجو در سایت های اینترنتی اطلاعات خوبی در مورد این اسباب بازی پیدا کردم و متوجه شدم که این وسیله علاوه بر جنبه سرگرمی جنبه های درمانی نیز دارد. در ادامه حاصل جستجوهای من در مورد این وسیله جالب را می توانید بخوانید.

اسپینر چیست؟

اسباب بازی که تحت عنوان اسپینر در ایران شهرت پیدا کرده، در واقع همان فیجت اسپینر (Fidget Spinner) است که ممکن است در سایت های خارجی با آن برخورد کرده باشید. اسپینرها وسیله هایی هستند که از یک بلبرینگ در وسط و چند بال در اطراف آن تشکیل شده اند. با قرار دادن بلبرینگ (که در بسیاری از اسپینرها معمولا یه دکمه پلاستیکی یا فلزی برای کاهش اصطکاک و زیبایی روی آن قرار داده می شود) روی یکی از انگشتان دست و چرخاندن آن، به گفته کسانی که از این وسیله به طور مداوم استفاده می کنند، احساس لذت بخشی به کاربر القا می شود. اسپینرها ابتدا به صورت ساده و در طرح سه بال تولید شده بودند، اما اکنون طرح های بسیار متنوعی از آن با اشکال و ظاهر مختلف در بازار وجود دارد.

اسپینر در طرح های مختلف

بسته به کیفیت اسپینر تولید شده و بلبرینگ به کار رفته در آن، اسپینرها دارای زمان و سرعت چرخش متفاوتی هستند. برخی از اسپینرها گاها ممکن است با یک ضربه تا بیش از ۵ دقیقه به طور مداوم بدون وقفه بچرخند. البته این زمان برای نمونه های ارزان این اسباب بازی کمتر است. ولی معمولا اغلب اسپینرها زمان چرخششان بیش از سی ثانیه است. علاوه بر زمان چرخش، صدای اسپینر نیز اکنون به عنوان یکی از مولفه های کیفیت اسپینرهای موجود در بازار به شمار می آید. هرچه صدای اسپینر کمتر باشد به این معنی است که به لحاظ کیفی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

علیرغم اینکه زمان طولانی از رایج شدن اسپینرها در سطح جهانی نمی گذرد، اما هر روز به تعداد کابران حرفه ای این اسباب بازی اضافه می شود. اخیرا انجام دادن حرکات نمایشی با این اسباب بازی رایج شده و روز به روز به تعداد ویدئوهایی که روی سایت های اشتراک ویدئو مانند یوتیوب با موضوع «انجام حرکات نمایشی با اسپینر» اضافه می شود.

 

تاریخچه اسپینر

کاترین هتینگر، یک مهندس شیمی است و منابع معتبر مختلف آن را مبدع فیجت اسپینر می دانند. هتینگر در سال ۱۹۹۳، حق اختراع اسیپنر را در سال ۱۹۹۳ ثبت نموده است. به گفته هتینگر، هدف او از تولید اسپینرها، کمک به نوجوانان و جوانان به تخلیه انرژی بوده است. مطابق اظهارات هتینگر، ایده ساخت این اسباب بازی زمانی به فکر او خطور کرد که صحنه ای را مشاهده کرده که در آن جوانان در حال پرتاب سنگ به سمت پلیس بوده اند. علیرغم اینکه اسپینر، در دهه ۱۹۹۰ تولید شد، ولی اقبال چندانی به این وسیله وجود نداشت. تا اینکه در اواخر سال ۲۰۱۶، به یکباره به شهرت فراوان رسید. در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ پلافک (نویسنده سایت فوربس) مقاله ای را در این سایت منتشر کرد و به توضیح اسباب بازی تحت عنوان «فیجت اسپینر» پرداخت. در این مقاله وی عنوان کرده بود که «فیجت اسپینر» اسباب بازی است که همگان باید در سال ۲۰۱۷ از آن داشته باشند. پس از آن کم کم به محبوبیت فیجت اسپینرها اضافه شد، تا اینکه نهایتا در مارس و آوریل ۲۰۱۷ با افزایش تعدادا ویدئوهای آپلود شده در یوتیوب و … که حاوی انجام حرکات نمایشی با فیجت اسپینرها بودند، این اسباب بازی به اوج شهرت رسید و به پرفروش ترین اسباب بازی سال ۲۰۱۷ بدل شد.

فیجت اسپینر چیست؟

فیجت اسپینر به لحاظ لغوی  ترکیبی از دو کلمه فیجت (Fidget) و اسپینر (Spinner) است. فیجت در لغت به معنای بی قراری و اسپینر به معنی وسیله ای است که می چرخد. در وهله اول شاید عجیب به نظر برسد که اسم این وسیله «فرفره بی قراری» باشد؛ اما پس از اینکه از کاربرد ابزارهای مشابه با فیجت اسپینر در علم روان درمانی آشنایی پیدا کردید، این نام گذاری زیاد برای شما عجیب نخواهد بود.

مزایای اسپینر و کاربرد آن در پزشکی و روان درمانی

پزشکان همواره از اسباب بازی های مختلف برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند. به عنوان مثال برای بیماران مبتلا به اوتیسم از اسباب بازی های چرخشی استفاده می کنند که سبب کاهش بی قراری در این دسته از بیماران می شود. نتایج یک مطالعه که توسط رپورت و همکاران (۲۰۱۵) انجام شده و در مجله  Journal of Abnormal Child Psychology  منتشر شده است، نشان می دهد که حرکت برای کودکان مبتلا به اختلال ADHD (اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی) می تواند به تمرکز آنها کمک شایانی بکند. در مطالعه ای که رپورت و همکاران انجام داده اند، مشاهده شده است که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و کم توجهی، زمانی که بدن خود را حرکت می دهند نسبت به حالت نشسته و سکون از قدرت یادگیری و تمرکز بیشتری برخوردار هستند. گرچه مطالعه ای در مورد اثرگذاری اسپینرها بر افزایش تمرکز و کاهش بی قراری در بیماران مبتلا به اوتیسم و ADHD انجام نشده است اما با توجه به نتایج مطالعات قبلی، برخی از محققین معتقدند که فیجت اسپینر هم می تواند در این بیماران دارای اثر مثبت باشد. البته طبیعتا به دلیل اینکه مطالعه ای در این زمینه انجام  نشده، برخی دیگر از محققین نظر عکس دارند و معتقد به بی اثر بودن این وسیله هستند.

اسپینر چیست؟ آیا باز هم این سوال برای شما وجود دارد؟

بعد از توضیحاتی که در بخش های بالا ارائه شد، احتمالا جواب سوال اسپینر چیست؟ را دریافته باشید. اگر همچنان نکاتی وجود دارد که برای شما مبهم است، می توانید در بخش نظرات مطرح فرماید تا به آن پاسخ داده شود.

خرید اسپینر

شاید پس از مطالعه این متن تصمیم گرفته باشید که شما هم یکبار بازی با اسپینر را تجربه نمایید. اما نمی دانید این وسیله را از کجا تهیه کنید. خوشبختانه امکان خرید اینترنتی این محصول وجود دارد. می توانید به صفحه فروشگاه سایت ما مراجعه نموده و در آنجا طرح دلخواه خود را انتخاب نموده تا در سریعترین زمان ممکن برای شما ارسال شود. برای اینکه سردرگم نشوید تیم تخصصی «فیجت اسپینر» به صورت دقیق همه اسپینرهای موجود در فروشگاه را به صورت دقیق مورد نقد و بررسی قرار داده است. می توانید توضیحات ما در مورد هر اسپینر و همچنین امتیاز ما به اسپینر مورد نظر را در صفحه هر محصول مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *